Полицията на регион Брюксел е в повишена готовност заради очакваното навлизане на т.нар. "Конвой на свободата" в ранния следобед днес в белгийската столица. Протестът срещу ограничителните мерки заради Covid-19 не е разрешен, тъй като липсва официално искане за провеждането му, както изисква белгийският закон. Независимо от това стотици автомобили, кемпери и микробуси са на път към протеста.
Още: Жертва и десетки ранени цивилни при руска атака срещу Запорожие (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Нашумелият вирус от Китай се приближава: Гърция потвърди случай на HMPV
Кметът на Брюксел Филип Клоз заяви, че към белгийската столица са забелязани да се движат около 400-500 автомобила и микробуса. "Около 30 са блокирани, а останалите просто изчезнаха", каза той по радио La Première (RTBF). Клоз също така уточни, че по същество колоните от протестиращи се състоят предимно от „лица в личните им превозни средства, а не от камиони, както е в Канада“. „Мисля, че малко белгийски или европейски компании са разрешили на служителите си да дойдат и да блокират Брюксел с фирмените камиони“, каза той, визирайки факта, че в Европа за разлика отвъд Океана повечето тежкотоварни автомобили са собственост на предприятията, а не на отделни физически лица.
Участниците в конвоя се събраха снощи във френския град Лил, който е на около 120 км от Брюксел в готовност тази сутрин да пресекат границата. По данни на полицията и по информация на АФП става въпрос за около 1300 автомобила от цяла Франция. Протестиращите прибавиха към исканията си срещу ваксините и здравните мерки и намаляване на данъците, както и повишаване на заплатите.
От федералната полиция на Белгия отказват да съобщят точния брой на силите на реда, които охраняват входовете към Брюксел, но посочват, че броят им е достатъчен. Белгийските власти забраниха всички демонстрации в столицата с "моторни превозни средства" и заявиха, че са предприели мерки за предотвратяване на блокирането. Превозните средства, които идват в столицата въпреки забраната, ще бъдат пренасочвани. Дори от летището в Брюксел посъветваха пътниците да вземат предпазни мерки и да пътуват с влак поради опасения от блокади. От полицията в Брюксел съобщиха също така, че по време на многобройните проверки са конфискували ножове. „Днес конфискувахме тези предмети, които със сигурност нямат място в мирна демонстрация. Оставаме и ще бъдем бдителни на цялата територия“, написаха местните власти в Twitter.
Още: НАТО изпраща 10 кораба в Балтийско море за защита на подводната инфраструктура
Nous avons confisqué ces objets aujourd'hui qui n'ont très certainement pas leur place dans une manifestation pacifique. Nous restons et resterons vigilants sur l'ensemble du territoire. https://t.co/O4t7IOWyzr
— PolBru (@zpz_polbru) February 14, 2022
Още: Премиерът на Гренландия отива на среща с краля на Дания след заплахата на Тръмп да завладее острова
Още: Герой на Украйна: Белгийска овчарка е открила телата на над 120 изчезнали хора (ВИДЕО)
Белгийският министър-председател Александър Де Кро също посъветва демонстрантите да се откажат от плановете си да идват в Брюксел. „Казвам на тези, които идват от чужбина: погледнете правилата в Белгия. Никога не сме имали прекалено строги правила и вече нямаме толкова много. Затова недоволствайте си вкъщи."
Забраната за протести с моторни превозни средства, която е в сила от снощи, ще бъде удължена най-рано до вторник сутринта. Санкциите за неспазване могат да стигнат до затвор от 6 месеца до 10 години при утежняващи вината обстоятелства.
Още: Франция към Тръмп: ЕС няма да ти позволи да превземеш Гренландия (ВИДЕО)
Още: „Будапещенският меморандум е глупост“: Готвят нова марка с емблематичната фраза на Зеленски
Припомняме, че в събота "Конвоят на свободата" успя все пак да влезе в Париж въпреки забраната на властите. Стигна се до сблъсъци с полицията и употреба на сълзотворен газ. 97 души бяха арестувани, а глоби бяха наложени на над 500.
Над 32 000 протестираха във Франция в общо 149 различни акции. Тази цифра, според данни на френското МВР, не включва участниците в "Конвоя на свободата". Само в Париж бяха мобилизирани 7200 жандармеристи, но в други градове на страната също имаше сериозно полицейско присъствие, а в Монпелие бе съобщено за тежкоранен полицай.
Сблъсъците с полицията в Париж бяха ожесточени, за което свидетелстват и многобройните видеа в социалните мрежи. Ето как например на "Шан-з-Елизе" покритите тераси на заведенията потънаха в сълзотворен газ и клиентите напускаха в паника:
Les terrasses des #ChampsElysées sont noyées dans le gaz lacrymogène.
— Clément Lanot (@ClementLanot) February 12, 2022
Évacuation en panique des clients. #convoisdelaliberte pic.twitter.com/mCMeLS6Nls